Materialele de construcții sunt mai scumpe decât anul trecut. Dacă la anumite categorii (cele pentru drumuri) prețurile au rămas stabile, la altele, invocându-se cu încăpățânare influența războiului din Ucraina, s-au înregistrat creșteri considerabile.
Astfel, prețul fierului beton este mai mare cu aproape 15% față de decembrie 2023, iar dacă ne comparăm cu iulie 2022, scumpirea este de 60%. Această evoluție poate fi atribuită unei serii de factori: creșterea prețurilor la carburanți, problemele legate de lanțul de aprovizionare, cererea crescută pentru proiecte de infrastructură.
Un alt material important este polistirenul (EPS 80). Față de finele lui 2023, creșterea este de 5%, iar față de aceeași perioadă a anului 2022, de 40%!
O scumpire semnificativă a fost înregistrată și de panourile sandwich. Față de finele lui 2023, prețul este cu 10% mai mare.
N-au rămas pe loc nici prețurile la ciment. 3-5% este creșterea față de finele lui 2023, însă dacă e să comparăm datele cu cele din trimestrul II 2022, prețul s-a majorat cu aproape 30%.
Prețul lemnului, unul dintre cele mai folosite materiale pentru construcții, a crescut pe parcursul anului trecut, iar în 2024 această tendință s-a menținut. Față de iulie 2022, prețul unui metru cub de lemne este mai mare cu 15%. (D.R.)