În îndeplinirea obiectivelor prevăzute de Legea nr. 108/1999, republicată (Legea pentru înființarea și organizarea Inspecției Muncii), Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Vaslui a desfăşurat în luna iunie activităţi specifice urmărind respectarea prevederilor legale în domeniul relaţiilor de muncă şi a securităţii şi sănătăţii în muncă.
În domeniul relaţiilor de muncă, au fost efectuate 120 de controale care au avut ca obiectiv principal identificarea muncii nedeclarate, în toate formele ei. Au fost sancționați 26 de angajatori, fiind aplicate 37 de sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor este de 155.000 de lei. Pentru neconformitățile constatate au fost dispuse 184 de măsuri de intrare în legalitate.
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, Compartimentul Control Securitate şi Sănătate în Muncă a efectuat vizite de inspecție la 72 de angajatori şi a încheiat 71 de procese verbale. Au fost constatate 94 de neconformităţi, fiind aplicate 88 de sancţiuni contravenţionale pentru 49 de angajatori.
Tot în iunie, au fost comunicate 6 evenimente în care au fost implicaţi lucrători, urmând a fi efectuate cercetări în consecință.
”Acțiunile de control pentru depistarea cazurilor de muncă nedeclarată vor rămâne o constantă a tuturor campaniilor Inspecției Muncii întrucât reprezintă în continuare o practică frecventă și un fenomen extrem de nociv, având în vedere consecințele sociale și economice pe care le produce: persoana care prestează muncă nedeclarată este lipsită de protecție socială, lucrează în condiții precare și cu multiple riscuri pentru sănătate, nu are siguranța plății muncii prestate, plata făcându-se în funcție de bunăvoința angajatorului, care, la rândul lui, este lipsit de posibilitatea legală de a-l responsabiliza pe lucrător pentru eventualele prejudicii produse”, a declarat Gheorghe Chirvase, inspector-șef al ITM Vaslui. (D.R.)